Lofoten & Nordkap med flyg 2026
Följ med och upplev en storslagen resa med fantastiska naturscenerier. En sagolikt vacker resa till Europas utpost mot norr. Ett besök på världsberömda Icehotel i Jukkasjärvi, Nordkapsklippan och utsikten över norra Ishavet kommer att bli ett minne för livet! Lofotens spektakulära vyer, en av världens vackraste platser. Midnattssolen, de oändliga viddernas, fjällens och renarnas land.
Dagsprogram
DAG 1 HEMORTEN – KIRUNA/JUKKASJÄRVI
Förväntansfulla lämnar vi våra hemorter och åker mot Stockholm och Arlanda. Vi stannar och rastar utmed vägen så att ni kan köpa något att mätta magen med. Även på Arlanda finns det möjlighet att köpa fika eller lunch. På avresan i maj går flyget vid 16.00 tiden och i juli månad avgår det 13.45, efter ca 1,5 timmes flygresa så är vi framme i Kiruna där vår buss och chaufför möter upp oss. Vi får en liten rundtur i Kiruna som är under en spännande pågående stadsomvandling. På avresan i juli åker vi ankomstdagen till den lilla byn Jukkasjärvi och besöker det världsberömda Icehotel. Här möter en lokalguide upp som guidar oss runt, vi får en upplevelse där mötet mellan konstnärlig kreativitet, vildmark och kristallklar is från Torne älv resulterar i ett nytt hotell varje år. På avresan i maj månad gör vi besöket i Jukkasjärvi på resans sista dag när vi är åter i Kiruna. Dagens slutetapp blir vårt hotell, Scandic Kiruna. Här blir det middag och övernattning. Småland-Arlanda 47 mil + 5 mil buss.
DAG 2 KIRUNA – ABISKO - SVOLVÄR
Efter frukost rullar vi vidare mot Abisko Nationalpark. Vi kör längs den vackra Nordkalottvägen och utmed Torneträsk. Vi åker förbi de ståtliga fjällmassiven och så småningom kommer vi till Abisko. På håll ser vi den berömda Lapporten, kommer förbi Björkliden och rullar vidare mot Riksgränsen där vi gör ett kort fotostopp. Via vackra slingrande vägar kommer vi över till Hinnöya, Norges största ö. Under kvällen når vi Svolvaer känd som ”huvudstad” på Lofoten. Vi checkar in på Thon Hotel. Middag på hotellet. Ca 38 mil.
DAG 3 UTFLYKTSDAG LOFOTEN
Efter en stadig frukost så är det dags att besöka Lofotens fantastiska örike vid Vestfjordens västsida i Norra Norge. En lokalguide tar oss med på en heldag med fantastiska intryck. Vi kommer att se många olika sidor av det historiska Lofoten inramat av dramatiska berg, sandstränder och hav. På kvällen är det gemensam middag på vårt hotell i Svolvär.
DAG 4 SVOLVÄR – SÖRKJOSEN
Idag fortsätter vi norrut. Vi åker mot Hinnöya och Bjervik. Vi upplever en storslagen natur med höga snöklädda bergstoppar, sjöar, vilda svårtillgängliga naturområden. Luta dig tillbaka i busstolen och njut av enastående naturupplevelser. Vi stannar till för lunch och kaffepauser efter vägen. Vårt stopp för natten blir i Sörkjosen, på Reisafjord Hotel. På kvällen gemensam middag på kvällen. Ca 50 mil.
DAG 5 SÖRKJOSEN – ALTA
Efter frukost börjar vi rulla mot Alta som är dagens mål. Även idag får vi berika våra sinnesintryck och njuta av allt det vackra i naturen.
Vi får en guidad visning på Alta Museum, vars fantastiska hällristningar finns med på UNESCO:s världsarvslista. I närheten av vårt hotell finns Nordlyskatedralen med sin speciella arkitektur, väl värd ett besök (öppettider för sommaren 2026 ej släppta ännu). Scandic Alta blir vårt boende för natten under resan som avgår i maj, på avresan i juli bor vi på Thon hotel Alta.
En promenad tillsammans med reseledaren på kvällskvisten för de som önskar. Gemensam middag på hotellet. Ca 17 milDAG 6 ALTA – HONNINGSVÅG - NORDKAPSKLIPPAN
Ikväll har vi hopp om att få se midnattssolen från Nordkapsklippan. Vi styr norrut över Altaälvens mynning och vidare förbi det väldigt tundralika sennalandet. Vidare längs Porsangerfjorden innan vi kommer till Honningsvåg som är vårt mål för dagen. Vi checkar in på ett Scandic hotell Destination Nordkapp, gemensam middag på hotellet. Ikväll är det dags för en av resans många höjdpunkter, besöket på Nordkapsklippan. Tillsammans med turister från stora delar av världen får vi uppleva en oförglömlig afton i midnattssolens tecken. Det känns verkligen som att man befinner sig i världens ände. Vi får även se ett fantastiskt bildspel i Nordkapshallen, innan vi åker tillbaka till hotellet. Ca 23 mil.
DAG 7 HONNINGSVÅG – ENONTEKIÖ
Idag tar vi lite sovmorgon eftersom det blev sent igår kväll. Vi åker längs Porsangerfjorden och vidare över böljande Finnmarksvidda. Vi stannar för lunch utmed vägen, vi besöker en silversmidesbutik i Kautokeino. Vi passerar gränsen till Finland och kommer till Enontekiös kyrkbyn Hetta för middag och övernattning på hotell Jussan Tupa. Ca 45 mil.
DAG 8 ENONTEKIÖ – KIRUNA/JUKKARJÄRVI – HEMORTEN
Efter frukost lämnar vi hotellet och åker mot Kiruna och flygplatsen. Vi färdas via Kuttainen förbi Övre Soppero som ligger drygt 10 mil söder om Treriksröset. Här bor det närmare 300 invånare varav många tillhör renskötande samefamiljer. Vi färdas efter Inlandsvägen, mitt i den lappländska vildmarken förbi Vittangi och Svappavaara. Här fanns den första gruvan i Malmfälten, en koppargruva som bröts från 1656 och fram till slutet på 1700-talet. Idag har LKAB en järnmalmsgruva här. Vi stannar och rastar för kaffe och lunch. För er som reser ut i maj månad åker vi till Jukkasjärvi och besöker Ishotellet (se program dag 1). Vi äter en gemensam avskedslunch på en trevlig restaurang i Kiruna. På eftermiddagen/tidig kväll går vårt flyg mot Stockholm Arlanda. Väl framme möter vår buss upp och vi beger oss hemåt igen. Ca 28 mil + Arlanda-Småland 47 mil.
Avgångs- och hemkomsttider
| Plats | På- och avstigning | Avresa | Hemkomst |
|---|---|---|---|
| NYBRO Garaget | Sågaregatan 13 | 05:35 | 04:20 |
| NYBRO | Busstationen | 05:40 | 04:25 |
| VÄXJÖ | Ramkvillabuss, Rådjursvägen 7 | 06:05 | 03:35 |
| KALMAR | Rasta | 06:10 | 03:55 |
| ROTTNE | Rottnegården | 06:20 | 03:20 |
| ÅLEM | Preem | 06:35 | 03:30 |
| NOTTEBÄCK | Nottebäcksterminalen | 06:40 | 03:00 |
| MÖNSTERÅS | Circle K | 06:45 | 03:20 |
| KORSBERGA | Parkering vid kyrkan | 07:05 | 02:35 |
| GAMLEBY | Hpl Flisvägen (Värmeverket) | 07:15 | 02:35 |
| OSKARSHAMN | Parkering vid Arenan | 07:15 | 02:50 |
| VETLANDA | hpl I resecentrum | 07:20 | 02:20 |
| EKENÄSSJÖN | hpl Konsum | 07:30 | 02:10 |
| NÄSSJÖ | Resecentrum | 07:40 | 02:05 |
| VÄSTERVIK | Busshållplats Ljungheden, Ljunghedsvägen | 07:40 | 02:15 |
| EKSJÖ | Abborraviken | 07:55 | 01:50 |
| MÅLILLA | Bussterminalen | 07:55 | 02:10 |
| HULTSFRED | Busstationen | 08:05 | 01:55 |
| VIMMERBY | Nilsbuss garage, Älåkragatan 18 | 08:35 | 01:35 |
| TRANÅS | Järnvägsstationen | 08:45 | 01:10 |
| KISA | Busstationen | 09:10 | 01:00 |
| MJÖLBY | Järnvägsstationen | 09:20 | 00:40 |
| LINKÖPING | Resecentrum, fjärrbussar | 10:00 | 00:10 |
| NORRKÖPING | Busstationen hpl C5 | 10:35 | 23:35 |
| ARLANDA | Terminal 5 | 13:00 | 19:40 |
Karta
| Avresa | Avreseort | Destination | Lediga platser | Från pris | |
|---|---|---|---|---|---|
| 24/5 | Flera | Lofoten & Nordkap med flyg 2026 | Mer än 8 | 24 430:- | BokaMer information |





ice-hotellWEB-T.jpg)















