Norges vackraste tågresor & båtresa på Geirangerfjorden

Upptäck Norge med buss, tåg och båt. En naturskön resa med storslagna vyer och frisk härlig fjälluft. Vi kommer till fjällbyn Geilo, en riktigt naturskön pärla. Vi åker tåg mellan Voss och Myrdal som är en del av Bergenbanan och känd för sin dramatiska natur. En tågresa med Flåmsbanan från Myrdal till Flåm, en av världens mest kända och vackraste tågsträckor där vi passerar vattenfall, älvar, fjäll och dalar. Vi glider fram med båt på den vackra Geirangerfjorden och upplever dess dramatiska landskap. Ytterligare en tågresa med Raumabanen där vi ser den lodräta klippväggen Trollveggen och den vackra Kyllingbron.
Dagsprogram
DAG 1 HEMORTEN – FJÄLLBYN GEILO
Resan går tidig morgon mot Bohuslän, förbi Strömstad och vidare mot Norge. Vi stannar för fika och lunch på lämpliga platser. När vi rundat Oslofjorden fortsätter bussresan längs Hallingdalen, förbi Gol och vi når vårt mål under början av kvällen. Vi kommer till fjällbyn Geilo, som ligger mellan Østlandet och Fjord Norge, nära Hardangervidda bergsplatå och Hallingdal. Här väntar en god middag och övernattning på Highland Lodge Hotel. Ca 75 mil
DAG 2 GEILO – TVÅ NATURSKÖNA TÅGRESOR - HAFSLO
Vi börjar dagen med en god frukost. Idag ska vi åka ett par natursköna tågresor. Vi börjar med att åka buss genom det vackra norska fjällandskapet till Voss. Här ska vi gå ombord på tåget mot Myrdal, sträckan är en del av Bergenbanan och känd för vackra natur. Myrdals bergstation ligger 900 meter över havet. Här ansluter Flåmsbanan, den historiska 20 kilometer långa Flåmsbanan som tar dig ner till fjordbyn Flåm som ligger vid vackra Aurlandsfjorden. Tågresan har många gånger utsetts till en av världens vackraste tågturer. En höjdpunkt är när tåget stannar till vid Kjosfossen, här hinner man beundra vattenfallet och gå ut och föreviga det vackra med några foton. Vi får uppleva fantastiska vyer genom dalgångar, över mäktiga fjäll och skummande vattenfall. Under eftermiddagen fortsätter vi med buss till natursköna orten Hafslo, belägen nära Sognefjorden. Vi checkar in på charmiga Eikum Hotel, ett familjeägt hotell som funnits i över 100 år där fyra generationer har vävt sin historia. Gemensam middag på kvällen.
DAG 3 HAFSLO – BÅTRESA PÅ DEN VACKRA GEIRANGERFJORDEN ”NORGES KRONJUVEL”
Efter en stärkande frukost tar vi plats i bussen och åker mot Hellesylt, här får du fri tid för att strosa lite på egen hand och äta lunch. Miljön här är så typisk för Norges fjordar att den användes som kuliss i TV-serien ”Vikings”. I centrum av byn, mellan två broar från början av 1900-talet hittar du Hellesylt vattenfall. Ett av de mest fotograferade motiven i området. Vid lunchtid går vi ombord på båten som ska ta oss genom den spektakulära och världsberömda Geirangerfjorden. Fjorden finns upptagen på UNESCO:s världsarvslista tack vare sin enastående natur med branta klippor och majestätiska vattenfall. Vi njuter av storslagna vyer och ser de ikoniska vattenfallen ”Friaren” och ”De sju systrarna”. Varje vattenfall har sin egen charm och är förknippade med olika myter och legender. Drygt en timme senare kommer vi till den pittoreska byn Geiranger, längst in i floden. Njut av atmosfären, här möts vi av charmiga trähus, små butiker och mysiga caféer. Vi checkar in på trevliga Havila Hotel Geiranger, ett fjordhotell med traditioner som går tillbaka till 1860-talet. Beläget precis vid vattenbrynet. På kvällen samlas vi för gemensam middag på hotellet.
DAG 4 GEIRANGER – TÅGRESA MED RAUMABANEN - ÅNDALSNES
Idag ska vi åka mot Åndalsnes, vi färdas med bussen uppför de slingrande serpentinsvängarna i Ørnesvingen till en utsiktsplats som bjuder på en storslagen vy över fjorden. Resan går vidare genom fjällandskap och jordbruksområden till den spektakulära ”Trollstigen”. Nere i dalen tronar ”Trollväggen” och ger oss en storslagen syn. När vi kommer fram till Åndalsnes ska vi gå ombord på Raumabanan, som ska ta oss genom ett av Norges mest dramatiska landskap. Resan har hyllats av Lonely Planet som Europas vackraste tågresa. Under resan får vi uppleva fantastiska vyer, branta fjällväggar, forsande älvar och den imponerande Kyllingbron. Tågets slutstation för oss är Dombås, härifrån ska vi sedan åka till Fåberg och övernatta på Hunderfossen Hotell & Resort. Gemensam middag på hotellet.
DAG 5 FÅBERG - HEMORTEN
Efter en god frukost påbörjar vi vår resa hemåt. Vi passerar bland annat Lillehammer och Hamar, rundar Oslofjorden och vidare mot Bohuslän där vi stannar på den anrika badorten Gustavsberg för sen lunch. Men många härliga intryck i bagaget når vi våra hemorten på kvällskvisten. Ca 70 mil
Avgångs- och hemkomsttider
| Plats | På- och avstigning | Avresa | Hemkomst |
|---|---|---|---|
| KALMAR | Rasta | 04:20 | 21:15 |
| NYBRO | Busstationen | 04:45 | 20:50 |
| NYBRO Garaget | Sågaregatan 13 | 04:50 | 20:45 |
| ERIKSMÅLA | Terminalen | 05:10 | 20:25 |
| LESSEBO | Vårdcentralen | 05:20 | 20:15 |
| HOVMANTORP | fd Köplusten, Centralgatan 18 | 05:30 | 20:05 |
| OSKARSHAMN | Parkering vid Arenan | 05:30 | 20:05 |
| GAMLEBY | Hpl Flisvägen (Värmeverket) | 05:50 | 19:45 |
| VÄXJÖ | Ramkvillabuss, Rådjursvägen 7 | 06:00 | 19:35 |
| MÅLILLA | Bussterminalen | 06:10 | 19:25 |
| VÄSTERVIK | Busshållplats Ljungheden, Ljunghedsvägen | 06:10 | 19:25 |
| ROTTNE | Rottnegården | 06:15 | 19:20 |
| HULTSFRED | Busstationen | 06:25 | 19:10 |
| NOTTEBÄCK | Nottebäcksterminalen | 06:35 | 19:00 |
| VIMMERBY | Nilsbuss garage, Älåkragatan 18 | 06:50 | 18:45 |
| KORSBERGA | Parkering vid kyrkan | 06:55 | 18:40 |
| VETLANDA | hpl I resecentrum | 07:10 | 18:25 |
| EKENÄSSJÖN | hpl Konsum | 07:25 | 18:10 |
| EKSJÖ | Abborraviken | 07:40 | 17:55 |
| NÄSSJÖ | Resecentrum | 08:00 | 17:35 |
| JÖNKÖPING | M2 Center | 08:35 | 17:00 |
Karta
| Avresa | Avreseort | Destination | Lediga platser | Från pris | |
|---|---|---|---|---|---|
| 17/8 | Flera | Norges vackraste tågresor & båtresa på Geirangerfjorden | Mer än 8 | 10 960:- | BokaMer information |




