Kryssning till Tallinn 3 dagar
Ta med familj och vänner på minisemester - åk på kryssning till Tallinn och njut av den gamla Hansastaden. Upplev härlig julstämning både ombord och i land! Besök den sagoliknande julmarknaden på Rådhustorget i förtrollande Gamla stan, boka en stadsrundtur och upplev ännu mer, fynda julklappar och drick glögg. På utresan njuter vi av julbordet med sina klassiska favoriter och spännande rätter från länderna runt Östersjön.
I Tallinn finner vackra vyer, imponerande gamla hus, kullerstensgator, konst- och designgallerier, mysiga caféer och antikaffärer. Besök guldkornet Gamla Stan, Nordens bäst bevarade stadsdel. Besök Domberget med den fantastiska utsikten över staden. Den rökelsefyllda Alexander Nevskij-katedralen skapar en magnifik stämning. Estlands Sjöfartsmuseum är kanske ett av Europas vackraste maritima museer. Tallinn är full av överraskningar!
Ombord på fartyget njuter du av god mat och underhållning. Koppla av i pianobaren till stämningsfull musik, titta på en underhållande show, sjung med när trubaduren underhåller i bästa pubatmosfär. Kanske väljer du att slappna av och njuta i relax- och bastuavdelningen.
Dagsprogram
DAG 1 HEMORTEN – STOCKHOLM
Vi åker mot Stockholm, det blir stopp för lunch innan vi rullar vidare mot Värtahamnen där Tallink Siljas kryssningsfartyg väntar, avgång 17.30. Hytterna är utrustade med dusch/wc, TV. Samtliga 2-bäddshytter har golvstående sängar. På kvällen träffas vi i matsalen för att njuta av julbordets alla läckerheter (inkl. vin/öl/läsk). Kvällen fri att upptäcka allt som fartyget har att erbjuda.
DAG 2 JULSTÄMNING I TALLINN!
En stor frukostbuffé väntar på morgonen, innan vi anländer 10.45. Idag har du en heldag i Tallinn, staden som är full av överraskningar och imponerar med utmärkta restauranger, historiska skatter och ett spännande nöjesliv.
Tallinns gamla stad är som gjord för julens alla dekorationer. Kullerstensgränderna pyntas med ljusslingor och julstjärnor sätts upp i fönstren. När mörkret faller är alla små hörn och gator sagolikt vackra.
Upptäck den historiska Hansastaden på egen hand eller boka en sightseeing med svensktalande guide. Följ med på turen så får du snabbt en bild av de viktigaste och senaste sevärdheterna.Tallinn eller Reval som den hette tidigare, var Sveriges tredje största stad under lång tid och här kan vi känna historiens vingslag. Strax utanför staden finns ruinerna av ett kloster som grundats av Birgittinerorden i Vadstena. Bekanta dig med det medeltida Tallinn, besök Gamla stan och Domberget med en fantastisk utsikt över staden. Titta gärna in på bakgårdarna, här gömmer sig små butiker med hantverk och allsköns kuriosa, antikaffärer och caféer. Bärnsten, kristall och stickat i härliga mönster och färger är andra klassiska produkter.
På Virugatan, som är Tallinns främsta shoppinggata, har flera designers öppnat eget och här hittar vi även butiker med bland annat märkeskläder.Tidig kväll, 18.00, avgår vårt kryssningsfartyg från Tallinn och efter en innehållsrik och spännande dag väntar ännu en trivsam afton ombord. Om du vill så kan du förboka måltidskupong för hemresan, det är något billigare än om man köper den ombord.
DAG 3 STOCKHOLM – HEMORTEN
Stor frukostbuffé med utsikt över skärgården - ett härligt sätt att börja dagen på! Vi anländer till Värtahamnen 10.30, där vår buss väntar för hemresa. Vi gör uppehåll för lunch på vägen hem, tillbaka i Småland igen på eftermiddagen/tidig kväll.
Utflykter
Följ med på Tallink Siljas rundtur så får du snabbt en bild av de viktigaste och senaste sevärdheterna i Tallinn. Vi besöker de självklara sevärdheterna Gamla stan, Sångarfältet, Domberget och Alexander Nevskij-katedralen.
Sightseeing med svensktalande guide. Vuxen 295:-, barn 6-11 år 160:-, barn 0-5 år gratis.
OBS! Alla datum är ännu inte bokningsbara hos rederiet. Vänligen gör en notering på er bokning om ni önskar boka en rundtur alternativt komplettera längre fram med er utflyktsbokning.
Förköpspriser måltidskupong hemresan
Spara pengar genom att boka dina måltider innan avresa.
Förköpspriser middagskupong dag 2:
Vuxen 469:- (ord.pris 44,50 €) , avresa 4/12 520:- (ord. pris 50 €).
Ungdom 12-17 år 215:-/226:- (ord. 21 / 22 €).
Barn 6-11 år förköp 169:-/181:- (ord.16 € / 17 €)
Barn 2-5 år förköp 0:- (ord. 6 €) Gäller i Grande Buffét när vuxen förköper måltid.
Pass/Visum
Pass/id-handling: Giltiga resehandlingar för svenska medborgare (gäller även barn):
Pass eller nationellt ID-kort.
Tallink Silja har rätt att neka ombordstigning för de personer som saknar giltiga resehandlingar eller inte vill visa upp dessa. Du står själv för alla kostnader som medförs på grund av ogiltig eller saknad resehandling.
Vid inresa till Estland krävs giltigt pass eller nationellt ID-kort utfärdat av polisen (gäller även barn). Körkort eller Skatteverkets ID-kort godkänns ej.
För allmän information om pass och nationellt id-kort:
www.polisen.se/tjanster-tillstand/pass-och-nationellt-id-kort/
https://se.tallink.com/bra-att-veta/resehandlingar
Avgångs- och hemkomsttider
Plats | På- och avstigning | Avresa | Hemkomst |
---|---|---|---|
NYBRO Garaget | Sågaregatan 13 | 07:15 | 18:45 |
NYBRO | Busstationen | 07:20 | 18:40 |
KALMAR | Rasta | 07:45 | 18:15 |
VÄXJÖ | Ramkvillabuss, Rådjursvägen 7 | 08:00 | 18:00 |
ÅLEM | Preem | 08:10 | 17:50 |
ROTTNE | Rottnegården | 08:15 | 17:45 |
MÖNSTERÅS | Circle K | 08:20 | 17:40 |
NOTTEBÄCK | Nottebäcksterminalen | 08:35 | 17:25 |
OSKARSHAMN | Parkering vid Arenan | 08:40 | 17:20 |
SÄVSJÖ | Busstationen | 08:50 | 17:10 |
KORSBERGA | Parkering vid kyrkan | 08:55 | 17:05 |
GAMLEBY | Hpl Flisvägen (Värmeverket) | 09:00 | 17:00 |
VETLANDA | hpl I resecentrum | 09:10 | 16:50 |
MÅLILLA | Bussterminalen | 09:20 | 16:40 |
VÄSTERVIK | Busshållplats Ljungheden, Ljunghedsvägen | 09:20 | 16:40 |
NÄSSJÖ | Resecentrum | 09:25 | 16:35 |
EKENÄSSJÖN | hpl Konsum | 09:30 | 16:30 |
HULTSFRED | Busstationen | 09:35 | 16:25 |
EKSJÖ | Abborraviken | 09:45 | 16:15 |
VIMMERBY | Nilsbuss garage, Älåkragatan 18 | 10:00 | 16:00 |
TRANÅS | Järnvägsstationen | 10:25 | 15:35 |
KISA | Busstationen | 10:35 | 15:25 |
MJÖLBY | Järnvägsstationen | 11:00 | 15:00 |
LINKÖPING | Circle K, Rydsvägen | 11:30 | 14:30 |
NORRKÖPING | Busstationen hpl C5 | 12:10 | 13:50 |
STOCKHOLM | Värtaterminalen (Värtahamnen), Hamnpirsvägen 10 | 15:15 | 10:15 |
Karta
Avresa | Avreseort | Destination | Lediga platser | Från pris | |
---|---|---|---|---|---|
4/12 | Flera | Kryssning till Tallinn 3 dagar Garanterad avgång! | Mer än 8 | 2 195:- | BokaMer information |