Vi reser från våra påstigningsorter under morgonen och låter bussen ta oss ner till Malmö och vidare över Öresundsbron till Köpenhamn. Sedan går färden västerut över Stora Bältbron till Fyn. På resan över Fyn passerar vi HC Andersens stad Odense, sedan över Lilla Bältbron mot vårt slutmål Kolding där vi tar in på Hotell Comwell Kolding. Kvällen avslutas med gemensam middag. Öresundsbron-Kolding 25 mil.
Efter frukost ger vi oss snabbt iväg till dagens mål Legoland®. Ett besök här är lika roligt för vuxna som för barn. Vandra runt och beundra små hus och praktfulla slott inbäddade i vacker grönska. Här kan du se hela den stora världen i miniformat. Efter en heldag på Legoland® är vi säkert trötta. Vi återvänder till vårt hotell i Kolding där middag väntar.
Efter frukost är vi redo för hemfärd. Nu lämnar vi Danmark för denna gång. Bussen tar oss mot hemorten och vi säger hej då efter tre roliga dagar. Kolding-Öresundsbron 25 mil.
Plats | På- och avstigning | Avresa | Hemkomst |
---|---|---|---|
GAMLEBY | hpl Flisvägen (Värmeverket) | 02:45 | 21:00 |
VÄSTERVIK | Busshållplats Ljungheden, Ljunghedsvägen | 03:05 | 20:40 |
KISA | Busstationen | 03:10 | 20:35 |
VIMMERBY | Nilsbuss garage Älåkragatan 18 | 03:45 | 20:00 |
OSKARSHAMN | Parkering vid Arenan | 03:45 | 20:00 |
MÖNSTERÅS | Circle K | 03:55 | 19:50 |
NÄSSJÖ | Resecentum | 04:00 | 19:45 |
ÅLEM | Preem | 04:05 | 19:40 |
HULTSFRED | Bussterminalen | 04:10 | 19:35 |
EKSJÖ | Abborraviken | 04:20 | 19:25 |
SÄVSJÖ | Busstationen | 04:25 | 19:20 |
MÅLILLA | Bussterminalen | 04:25 | 19:20 |
KALMAR | Rasta | 04:30 | 19:15 |
EKENÄSSJÖN | hpl Konsum | 04:35 | 19:10 |
VIRSERUM | Hotell Dacke | 04:45 | 19:00 |
VETLANDA | hpl I resecentrum | 04:50 | 18:55 |
NYBRO | Busstationen | 04:55 | 18:50 |
NYBRO Garaget | Sågaregatan 13 | 05:00 | 18:45 |
KORSBERGA | Parkering vid kyrkan | 05:05 | 18:40 |
ÅSEDA | Bussterminalen | 05:10 | 18:35 |
ERIKSMÅLA | Terminalen | 05:20 | 18:25 |
NOTTEBÄCK | Nottebäcksterminalen | 05:25 | 18:20 |
LESSEBO | Vårdcentralen | 05:30 | 18:15 |
HOVMANTORP | fd Köplusten, Centralgatan 18 | 05:40 | 18:05 |
ROTTNE | Rottnegården | 05:45 | 18:00 |
VÄXJÖ | Bussgaraget Rådjursvägen 6A | 06:10 | 17:35 |
ALVESTA | Allbotorget | 06:30 | 17:15 |
KARLSKRONA | Circle K vid Angöringen | 06:45 | 17:00 |
GOTTÅSA | vsk väg 23 | 06:50 | 16:55 |
RONNEBY | Busstationen | 07:05 | 16:40 |
ÄLMHULT | din-X, IKEA | 07:15 | 16:30 |
KARLSHAMN | Best Western | 07:30 | 16:15 |
OSBY | Lars Dufva, Circle K | 07:30 | 16:15 |
SÖLVESBORG | Blekingeporten | 07:55 | 15:50 |
KRISTIANSTAD | Circle K, Ringvägen | 08:15 | 15:30 |
MALMÖ | Hyllie bussparkering, Arenagatan | 10:15 | 13:30 |