Företagsinfo    Resmål & förmåner    Boka resa    Bussbeställning    Kontakta oss    




Sök bland resor
Alla resmål
Boka plats
Hotell
Förstora
Skriv ut
Kommentarer
Egna bilder
Tillbaka
Till startsida
  Ålandskryss med Birka Paradise 2 dagar 1.090:-
 19-20/7, 28-29/8, 9-10/10Gott om platser kvar!

   
Visa bild i nytt fönster

   
Visa bild i nytt fönster

   
Visa bild i nytt fönster

   
Visa bild i nytt fönster

   
Visa bild i nytt fönster

   
Visa bild i nytt fönster

   
   
Visa bild i nytt fönster

   
Visa bild i nytt fönster

   
Visa bild i nytt fönster

Paradise, en kryssningsbåt väl värd sitt namn! Här får du sköna upplevelser, avkoppling och gemenskap i vacker miljö. På däck tio finns pooler, jacuzzi, spa-avdelning, barer och en härlig artificiell värmande sol. För den som gillar dans finns både diskotek med senaste partyhitsen och nattklubb med dansband. Följ med och njut på ett härligt fartyg!
DAG 1
Vi tar kafferast på vår väg mot Stockholm. Vid ankomsten till huvudstaden åker vi direkt till Stadsgården och vårt kryssningsfartyg som avgår 18.00. Vi samlas i restaurang Grand Buffé för att avnjuta smörgåsbordet, medan fartyget sakta glider fram genom Stockholms inre skärgård. Mätta och belåtna har vi sedan tid att gå på upptäcktsfärd i detta upplevelseparadis. På däck tio lyser den artificiella solen skönt från tidig morgon till sen kväll. Du solar på riktigt, oavsett väder. Kanske ett dopp i poolen eller ett spa-besök lockar. Dessutom finns nattklubbar, shoppingtorg och mycket mer att utforska. För den som gillar att dansa finns tillfälle i både diskoteket och nattklubben. Birka Paradise är en trevlig kryssningsbåt som passar hela familjen. Den tillfredsställer alla sinnen och man somnar gott i de bekväma hytterna. 44 mil.
DAG 2
Det stora frukostbordet lockar liksom kanske en morgonpromenad i Mariehamn. Tidigt svensk tid lämnar vi Åland och vi bjuds på underbara vyer i skärgården. Blir du hungrig finns det olika restauranger och caféer att välja på. Flera miljöer hämtar inspiration från exotiska breddgrader, så Paradiset är närmare än vi tror! Idag hinner vi djupdyka i både pool och "shoppingparadis" där man kan handla allt från kläder och presentartiklar till traditionella taxfree-varor (skattemässigt står Åland utanför EU). Efter 6,5 timmar når vi Stockholm där bussen väntar för direkt färd mot Småland. Vi gör paus för kvällskaffe och är i Vetlanda ca 21.45, i Växjö ca 23.15.
Allt detta ingår i priset
• Buss- och båtresor
• 1 natt i vald hyttkategori
• Smörgåsbord inkl öl/vin/läsk
• Frukost
• Avbeställningsskydd se Resevillkor

Barn under 16 år 100:- i rabatt

Minimiålder utan målsman 23 år
Avresa från:
Växjö 09:40
Bussgaraget 10:00
Rottne 10:20
Eketerminalen 10:30
Norrhult 10:40
Korsberga 10:55
Vetlanda 11:15
Eksjö 11:40
Tranås 12:15
Mjölby 12:40
Övrigt:
Utresa helger/högsäsong
Pris:       B-hytt (insides)    A-hytt (utsides)
4-bädds       1.090:-                   1.250:-
2-bädds       1.390:-                   1.540:-






Länkar:
Ålands turistbyrå
Birka Line
Sökord:
Kryssning
Åland
Birka
Finland